
Srknyok
Mesebeli llat, legendabeli szrny, hatalmas, denevrszrny, tzet okd, pikkelyes gyknak vagy kgynak kpzelik el, horgas farokkal. A mitolgiban s a legtbb np npkltszetben jelents szerepet tlt be. Alakja, attl fggen, hogy milyen elkpzelsre vezethet vissza, valamely rettenetet kel t s gyakran gonosz hatalom megtestestjeknt nem mindig s nem minden npnl azonos; gyakran azonban (ris) kgyra, gykra (repl srknyok) vagy krokodilra emlkeztet. Az ezekb en a lnyekben val hit gy ltszik, hogy e gigantikus, trtnelem eltti srknyszer hllk sei fell val legcseklyebb ismeret nlkl keletkezett. A grg nyel vben a sz: drakwn -innen szrmazik az angol dragon- eredetileg nagy kgyra hasznlatos, s a mitolgik srknya, brmilyen formt is vesz fel ksbb, alapveten kgy marad. A kzpkori egyhzatyk s humanista zoolgusok lersa s brzolsa szerint: pikkelyes, krokodilhoz hasonlt llat, hossz farokkal s denevrszrnyakkal.

Tndrek
A tndrek hossz haj, gynyr nk, akik kpesek replni, alakot vltani (pldul hattyv vagy forgszll vltozni). A frfiakat elcsbtjk, elragadjk vagy tvtra vezetik. A j tndrek kpesek megmenteni a veszlyben lv embert. Tndrorszg egy kpzeletbeli hely, egy npmeskben gyakran megjelen utpia, ahol a tndrek lnek. A laki halhatatlanok s rkk boldogok. Nhny mesehs olykor kirdemli, hogy t is befogadjk, rendszerint azzal, hogy felesgl veszi a tndrek egyikt. A tndrek, mint csods mitolgiai s mesei alakok igen npes csaldft s szertegaz trtnetet tudhatnak maguknak. Maga az alak szinte minden npnl megtallhat valamilyen formban. Az indiai npektl az irniakon t a knaiakig egyarnt elfordulnak a hiedelemvilgokban olyan varzslatos lnyek, melyek rt vagy j szndkak, s a ltezs egy magasabb, vagy legalbbis embertl klnll rszn foglalnak helyet, ugyanakkor az isteni szfrt mg nem rik el. Az eurpai folklrban betlttt helyk s megformlsuk korszakonknt vltoz, de npenknt, ha nem is egyforma, azrt legalbbis hasonl. Ennek oka elssorban trtnelmi, a grg kultra rmaiba trtn tszivrgsnak, a rmai birodalom terjeszkedsnek, majd a kzpkori keresztny egyhz egysgest trekvseinek, valamint a renesznsz antikvits irnti tiszteletnek ksznhet.
Pegazus
A grg mitosz mess llata, szrnyas l, melyet Poseidon a gorgk egyikvel, Meduzval az Okeanos forrsainl nemzett. Hesiodos szerint nyomban szletse utn az Olimpusra rppent, ahol Zeus szmra a villmokat s mennykveket szlltja. Ksbbieknl Eos lova, s mint ilyen, a csillagkpek egyike. Bellerophontes Poseidontl ajndkba kapja s segtsgvel legyzi a kimert, nemklnben az amazonokat is. A monda Pegazust a muzsk lovnak is tekintettek, amennyiben azt hitte, hogy a Helikont, mely a muzsk neke felett rzett gynyrsgtl az gbe akart emelkedni, patkja tsvel a fldhz szegezte, egyttal pedig a Hippokrene forrst a fldbl kicsalta. Az jabb idkben a Pegazus a kltk lova, melyen ihlettsgkben az g fel emelkednek, modern mitosz, mely a Bellerophonrl s Hippokrenrl szl mondknak sszekeversbl keletkezett.
Zacharias Huntsman : Az j szava
Az jszaka hvott, s n Bmultam minden szavt,
nekbe sztte Februr havt, Meslte nekem, milyen vn...
Izgga nemzedk sorait nevelte,
Agyakat puszttott, vagy ldott,
Mg rla a sznes festk lemllott, S trte,
csak trte nevetve,
Hogy j sznre kenjk az j brsonyt,
Kik mg alusznak, se leljk lmukat,
s megfosszk tle a lnyege rnyt.
Matt vrben megmrtsk lbukat.
De kell, hogy szlessk j nemzedk,
Ki feltmasztja majdan az j nemzett!
***
|
|
|
|
|