
Srknyok
Mesebeli llat, legendabeli szrny, hatalmas, denevrszrny, tzet okd, pikkelyes gyknak vagy kgynak kpzelik el, horgas farokkal. A mitolgiban s a legtbb np npkltszetben jelents szerepet tlt be. Alakja, attl fggen, hogy milyen elkpzelsre vezethet vissza, valamely rettenetet kel t s gyakran gonosz hatalom megtestestjeknt nem mindig s nem minden npnl azonos; gyakran azonban (ris) kgyra, gykra (repl srknyok) vagy krokodilra emlkeztet. Az ezekb en a lnyekben val hit gy ltszik, hogy e gigantikus, trtnelem eltti srknyszer hllk sei fell val legcseklyebb ismeret nlkl keletkezett. A grg nyel vben a sz: drakwn -innen szrmazik az angol dragon- eredetileg nagy kgyra hasznlatos, s a mitolgik srknya, brmilyen formt is vesz fel ksbb, alapveten kgy marad. A kzpkori egyhzatyk s humanista zoolgusok lersa s brzolsa szerint: pikkelyes, krokodilhoz hasonlt llat, hossz farokkal s denevrszrnyakkal.

Tndrek
A tndrek hossz haj, gynyr nk, akik kpesek replni, alakot vltani (pldul hattyv vagy forgszll vltozni). A frfiakat elcsbtjk, elragadjk vagy tvtra vezetik. A j tndrek kpesek megmenteni a veszlyben lv embert. Tndrorszg egy kpzeletbeli hely, egy npmeskben gyakran megjelen utpia, ahol a tndrek lnek. A laki halhatatlanok s rkk boldogok. Nhny mesehs olykor kirdemli, hogy t is befogadjk, rendszerint azzal, hogy felesgl veszi a tndrek egyikt. A tndrek, mint csods mitolgiai s mesei alakok igen npes csaldft s szertegaz trtnetet tudhatnak maguknak. Maga az alak szinte minden npnl megtallhat valamilyen formban. Az indiai npektl az irniakon t a knaiakig egyarnt elfordulnak a hiedelemvilgokban olyan varzslatos lnyek, melyek rt vagy j szndkak, s a ltezs egy magasabb, vagy legalbbis embertl klnll rszn foglalnak helyet, ugyanakkor az isteni szfrt mg nem rik el. Az eurpai folklrban betlttt helyk s megformlsuk korszakonknt vltoz, de npenknt, ha nem is egyforma, azrt legalbbis hasonl. Ennek oka elssorban trtnelmi, a grg kultra rmaiba trtn tszivrgsnak, a rmai birodalom terjeszkedsnek, majd a kzpkori keresztny egyhz egysgest trekvseinek, valamint a renesznsz antikvits irnti tiszteletnek ksznhet.
Pegazus
A grg mitosz mess llata, szrnyas l, melyet Poseidon a gorgk egyikvel, Meduzval az Okeanos forrsainl nemzett. Hesiodos szerint nyomban szletse utn az Olimpusra rppent, ahol Zeus szmra a villmokat s mennykveket szlltja. Ksbbieknl Eos lova, s mint ilyen, a csillagkpek egyike. Bellerophontes Poseidontl ajndkba kapja s segtsgvel legyzi a kimert, nemklnben az amazonokat is. A monda Pegazust a muzsk lovnak is tekintettek, amennyiben azt hitte, hogy a Helikont, mely a muzsk neke felett rzett gynyrsgtl az gbe akart emelkedni, patkja tsvel a fldhz szegezte, egyttal pedig a Hippokrene forrst a fldbl kicsalta. Az jabb idkben a Pegazus a kltk lova, melyen ihlettsgkben az g fel emelkednek, modern mitosz, mely a Bellerophonrl s Hippokrenrl szl mondknak sszekeversbl keletkezett.
Zacharias Huntsman : Az j szava
Az jszaka hvott, s n Bmultam minden szavt,
nekbe sztte Februr havt, Meslte nekem, milyen vn...
Izgga nemzedk sorait nevelte,
Agyakat puszttott, vagy ldott,
Mg rla a sznes festk lemllott, S trte,
csak trte nevetve,
Hogy j sznre kenjk az j brsonyt,
Kik mg alusznak, se leljk lmukat,
s megfosszk tle a lnyege rnyt.
Matt vrben megmrtsk lbukat.
De kell, hogy szlessk j nemzedk,
Ki feltmasztja majdan az j nemzett!
***
|
|
|
|
|
|
|

Mra ugyancsak megtpzta az id a srknyok ltezst, mivel kizrlag meskben bukkannak fel, kifejezetten gyermetegnek ltjuk ket.
Pedig az emberek mg a 16. szzad derekn is hittek a srknyok ltezsben. Ekkor trtnt ugyanis, hogy Conrad Gesner felvette a srknyt az llatok trtnete cm tudomnyos mvbe.
A srkny magban foglalja a hllt s a madarat, azaz a fld s a leveg elemeit. Jobbra gy kpzeltk, hogy lfeje, kgyfarka van, az oldaln tbb nagy szrny, ngy mancsn pedig ngy-ngy karom. A trtnetrk szerint a Srknytl lteznek az els csszrok. Gygyt erej a csontja, foga, nyla.
***
A knai mitolgiban 4 mgikus llat ltezik; Az Egyszarv, a Fnix, a Srkny s a Teknc. A knai Srknyt (knai jelentse: "kivl rtelm lny" vagyis 'Lung') istenknt tisztelik, olyan mint egy oroszln tulajdonsgokkal felruhzott angyal. Meglovagolja a szelet, a fldmveseknek est hoz, tovbb birtokolja a legfbb blcsessget, a halhatatlansgot s a gygytert. Õ alaptotta meg a knai isten dinasztit. Õ tallta fel az rst s a tudomnyokat. Ezrt nem csoda hogy a Srkny vszzadokon t csszri jelvny is volt. A csszr trnjt Srkny-Trnnak, arct Srkny-Arcnak neveztk. A csszr hallakor azt mondtk, hogy az uralkod felment egy Srkny htn az gbe.
Sze-ma Csien Trtneti feljegyzsek cm mvben azt olvassuk, hogy amikor Konfuciusi elment, hogy tancsot krjen Lao-ctl, az udvari archvum s knyvtr mestertl, a ltogats utn ezt mondta: A madarak replnek, a halak sznak, a vadak futnak. A fut llatot elejtheti egy csapda, az szt egy hl, a replt pedig egy nyl. m itt van a Srkny; nem tudom, mikppen lovagolja meg a szelet, s hogyan jut fel az gbe. Ma lttam Lao-ct, gy mondhatom, hogy lttam a Srknyt.
Hajdan egy Srkny, illetve egy L-Srkny tnt fl a Srga-foly vizbl, s az fedte fel egy csszrnak azt a hres kr alak brt, amely a Jang s a Jin egybefond jtkt jelkpezi; egy kirly htas- s vadszsrknyt is tartott az istlljban; egy msik uralkod pedig srknyhson lt, s virgzott a birodalma. Egy hres klt ekkppen jelentette meg a nagysg veszlyeit: Az Egyszarv hidegtlknt vgzi, a Srkny pedig hspsttomknt.
Csang Seng-j egyik 6. szzadi falfestmnyre ngy Srkny kerlt. Akik megtekintettk a kpet, kifogsoltk, hogy nem festett nekik szemet. Haragra lobbant Csang, kzbe vette ismt az ecsetet, s a tekervnyes figurk kzl kettre felfestette a hinyz szemeket. Erre villm s mennydrgs tlttte be a levegt, megrepedt a fal, s a Srknyok felrppentek az gbe. A kt szemnlkli Srkny azonban a helyn maradt.
***
tudomny szmos fajt megklnbztet. A Mennyei Srkny az istenek palotit hordja a htn, vigyz rjuk, hogy le ne zuhanjanak. Az Isteni Srkny az emberisg javra szelet kavar s est d; a Fldi Srkny megszabja a folyk s patakok folyst; a Fld Alatti Srkny rzi az ember ell elrejtett kincseket.
A kzpkori Eurpa Srknyelkpzelseiben ktfajta srkny lt: a tbbfej Srkny, amely vizet rztt, tzet okdott, s az embereket s llatokat egyarnt megtizedelte, valamint a repl Srkny, amely vihart keltett, s a fellegekben lakott. Mindkt srknytpusnak tbb vltozata alakult ki. A repl Srkny, mely elssorban a hiedelemmondkban l, nyilvnvalan sibb tpus a fleg csak npmesinkbl ismert tbbfej Srknnyal szemben. A klnfle Srknyokrl szl kpzetek kzs vonsa az, hogy a Srknyt mindentt rosszindulat dmonnak tartjk. Ez az alapvet, meghatroz tulajdonsg a kzpkori Srknyelkpzelsekben s a jelenkori folklrmfajokban is azonos.
Fleg a kzpkorbl visszamaradt rsokban lelhetnk r a Srknyokra. Ebben az idben nem tlsgosan szerettk a Srknyokat, st irtottk a fajtjukat. Kln hivats volt a Srkny ls. A ksbbi idkben pedig a Srknyok irnti utlatukat a vzkpkbe ltk, gy megrontva a Srknyok becslett, nagysgt s ezltal a Srknyok feletti uralmukat akartk kifejezni.

|
|
|